Zakupowe szaleństwo – jak nie dać się złapać?

Zakupowe szaleństwo – jak nie dać się złapać?

Ekonomiczne zakupy to dla wielu z nas synonim kupowania produktów w lepszych – czyli niższych – cenach. Klienci supermarketów wybierają te z nich, które oferują największe promocje i mają duży asortyment. Często zapominamy jednak o tym, że w sklepach wielkopowierzchniowych czyha na nas wiele pułapek i to, co zaoszczędzimy, patrząc na przystępne ceny, stracimy, gdy nie podejdziemy do zakupów wystarczająco ostrożnie. Co stanowi największe zagrożenie dla ekonomicznych zakupów? 

Oszczędność krótkodystansowa
Nie zawsze warto kupować wyłącznie to, co jest tańsze. Wybierając rzeczy, które mają nam służyć przez lata, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na gwarancję od producenta, jakość wyrobu, a także markę. W przypadku sprzętu elektronicznego lub AGD warto zorientować się, czy będziemy mieć łatwy dostęp do serwisu i czy niższa cena nie okaże się pozorna.

„Promocje” i „gratisy”
Chyba każdy z nas kupił kiedyś jakiś produkt tylko dlatego, że był przeceniony. Korzystanie z promocji jest świetnym rozwiązaniem, trzeba jednak robić to mądrze. Zastanowienie się, czy dana rzecz naprawdę jest nam potrzebna, to pierwszy krok do ekonomicznych zakupów. Pamiętajmy też, że jeśli do czegoś dołączony jest inny produkt gratis, zawsze ma on swoją cenę – po prostu dla nas niewidoczną. Warto także zwrócić uwagę na to, czy promocja rzeczywiście oznacza promocję, a nie jest to tylko krzykliwa nalepka, która wprowadzi nas w błąd.

Chaos i głód kupowania 
Choć zakupy to nie wyprawa na koniec świata, warto się do nich wcześniej przygotować. Dobrym rozwiązaniem jest sporządzanie listy potrzebnych produktów – dzięki niej nie kupimy rzeczy zbędnych. Porównywanie cen w różnych sklepach to też przydatna praktyka. Czasem warto wstrzymać z kupieniem czegoś, bo może okazać się, że tuż za rogiem dostaniemy to w lepszej cenie albo że za tydzień ten produkt będzie w promocji, o czym możemy dowiedzieć się choćby z gazetki czy strony internetowej hipermarketu.
Ważne w przygotowaniach do zakupów jest także… jedzenie. Okazuje się bowiem, że głodni, kupujemy więcej. Właściciele sklepów często wykorzystują to, oferując przekąski podawane przez hostessy lub kusząc zapachem jedzenia. 

Proste sztuczki
Nieuleganie sztuczkom supermarketów jest bardzo proste, gdy już się je pozna. Warto pamiętać, że na wysokości naszych oczu są zawsze najdroższe produkty, a te tańsze znajdują się na dolnych półkach. Takie samo opakowanie nie oznacza, że produkty mają tają samą gramaturę. To, że chipsy i orzeszki znajdziemy zaraz obok piwa, również nie jest przypadkowe. Nieuleganie sugestiom to podstawa rozsądnych zakupów.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *