Twarz zakupoholizmu

Twarz zakupoholizmu

Słysząc o uzależnieniu mamy przed oczami obraz zniszczonej życiem osoby, która zatrącając się w stworzonych przez siebie  ramach straciła poczucie realnych wartości. Tak mówimy o alkoholiku, narkomanie, lekomanie itp. Przypadkach. Uzależnień jest wiele i mają one różne oblicza.

Często nałogowcy nie zdają sobie sprawy z wagi problemu. Uważają się za ludzi panujących nad swoimi słabościami.  Niezwykle niebezpiecznym jest uzależnienie od zakupów. No właśnie zakupy robi każdy, co nie oznacza, że całe nasze społeczeństwo trzeba poddać terapii. Zakupoholik czuje niesamowicie silną potrzebę nabycia kolejnej nie zawsze potrzebnej mu rzeczy. Wchodzi do sklepu tylko pooglądać, a wraca do domu z kolejną parą spodni, swetrem, torebką czy butami.

Źródłem tego niebłahego problemu może być niska samoocena, zaburzenia emocjonalne, materialistyczne podejście do codziennych spraw. Niekiedy poprzez kupno dwudziestej pary złotych kolczyków pragniemy na chwilę zapomnieć o otaczających nas problemach.  Radość z ufundowanego sobie bibelotu jest krótkotrwała i powierzchowna. W kolejnej fazie przychodzi poczucie winy. Mając te  na pozór niegroźne objawy należy jak najszybciej skontaktować się z psychologiem nim zabrniemy w tym procesie za daleko.  Zakupoholicy należą do osób bardzo wpływowych.

Dzięki tym cechom łatwo nawiązują kontakt z terapeutą, co jest bardzo pomocne w leczeniu tego typu uzależnień.  Obok niestabilności emocjonalnej często pojawia się nadmierna nerwowość oraz depresja. W takiej fazie potrzebne jest leczenie farmakologiczne, które niekiedy bywa długotrwałe. Zakupoholik powinien stale pracować nad sobą, nie dać się zwieść chwilowym impulsom. Osoba uzależniona powinna zacząć dostrzegać swoje mocne strony, podwyższając w ten sposób zaniżone poczucie własnej wartości. Kolejną, niezwykle istotną cechą zakupoholika są nadmierne i wciąż powtarzające się fantazje, dzięki którym stwarza on obraz zupełnie kogoś innego.  Towarzysząca temu spora dawka adrenaliny często nie pozwala uzależnionemu na konstruktywną samokontrolę. Zatem zanim pobiegniemy kolejny raz  do ulubionego butiku warto jest się zastanowić nad powagą problemu.  

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *